Tõrma kalmistu

 Tõrma värav.jpg

 Foto: Muinsuskaitseregister

Ajastu tüüpiline, hästi säilinud 18-19.s. pärinevate hauatähistega kalmistu.
Tõrma kalmistu peegeldab Rakvere linna ja selle lähiümbruse kultuuri- ja ajalugu ning on kohaliku kalmistukultuuri arengu suurepäraseks näiteks, sisaldades hauakujunduse eri etappe ja andes ülevaate nii metalli- kui kivitöö meistrite tööst.

Kalmistu sissepääsu Ravkere poolset osa ilmestab neogooti stiilis väravaehitis, mis on eraldi kunstimälestisena arvele võetud. Väravaehitis on ehitatud 1877. aastal ning on kombineeritud punasest tellisest ja paest, väravad on sepistatud. Ka teine, Tõrma poole jääv sissepääsuosa on samuti kunstimälestis. Värav on lihtsama kujundusega ning ehitatud 19. ja 20. sajandi vahetuse paiku. Historitsistliku kujundusega kivist väravaehitist ilmestab sepistatud värav. Kalmistul asuv endine kabeliks kohandatud kuur on dekoreeritud puitpitsilise karniisiga. Kalmistul leidub rikkalikult uhkeid hauatähiseid, nii metallist kui kivist hauatähiseid ja sepistatud piirdeid. Kalmistu idaservas asub baptisti koguduse kalmistu ning selle taga islamiusu kalmistu, kuhu on paigutatud ka mälestussammas Türgi sõduritele.

Tõrma kalmistu on sisse õnnistatud 1853. aastal, 1883. aastal on ehitatud inventari kuur, mis 1933. aastal kohandati ümber kabeliks. 2008. aastal avati kalmistul mälestusmärk 1877.-1878. aasta Vene-Türgi sõjas vangi langenud ning Eesti pinnal surnud Türgi sõduritele.